Ekonomi

Zelzele bölgesinde kısa çalışma ödeneği uygulanıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen OHAL bölgesinde çalışma hayatını düzenlemeye yönelik tedbirler kademeli olarak hayata geçiriliyor.

Toplamda 10 ili etkileyen depremin ardından pandemi döneminde uygulanan hem kısa çalışma ödeneği hem de nakdi ödeme eki işletmelere ve çalışanlara uygulanacak. Nakit ödeme esasının kapsamı yasal düzenleme ile netleştirilecektir. Son anda bir değişiklik olmazsa bu tutarın net asgari fiyatın yarısı olabileceği vurgulanıyor.

KISA ÇALIŞMA DENETİMSİZ GİRECEKTİR

Pandemi döneminde peşin fiyat eki 1.500 TL olarak uygulanmış ve kaldırılmıştır. Sallanan illerde OHAL yürürlükte olduğu için KHK ile düzenleme yapılabileceği belirtiliyor.

Kısa Dönem Çalışma Ödeneği; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen sigortalı işsizlere 300 gün ve işsizlik sigortası primi ödedi.

Normalde üç ay olarak verilen kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenir. Kısa çalışma ödeneği hesaplanırken çalışanın son 12 aylık esas kazancı dikkate alınır ve buna göre ortalama günlük kazancının yüzde 60’ı ödenir. Bir de üst limit var. Bu üst sınır şimdilik 15 bin lirayı geçemez. Deprem bölgelerinde uygulanacak kısa çalışma ödeneğinde sürecin hızlandırılması amacıyla ödemeler kontrolsüz başvurular üzerinden yapılacak.

harranajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu