Haber

Rusya Batı Afrika liderlerini uyardı: Nijer’e askeri müdahale etmeyin

26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum görevden alındı ​​ve ordu yönetimi devraldı. NijerBatı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) 2001’deki askeri darbe nedeniyle ülkeye silahlı müdahaleyi onaylamasının ardından Rusya, bunun “uzun süreli bir çatışmaya” yol açabileceği konusunda uyardı.

“BÖLGEDE İSTİKRARSIZLIĞA NEDEN OLUYOR”

ECOWAS başkanları, “mümkün olan en kısa sürede” müdahale etmeye hazır bir askeri güç üzerinde anlaştıklarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Cuma günü bir açıklama yaptı. Nijer Türkiye’ye asker göndermemeleri konusunda onları uyardı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ” NijerAçıklamada, “Türkiye’deki krizin askeri analizinin, bu Afrika ülkesinde uzun süreli bir çatışmaya ve bir bütün olarak Sahra-Sahel bölgesindeki durumun keskin bir şekilde istikrarsızlaşmasına yol açabileceğine inanıyoruz” denildi.

FRANSA, RUSYA BAYRAKLARIYLA HAZIRLANDI

Birçok darbe yanlısı protestocu Cuma günü başkent Niamey’deki bir Fransız askeri üssünün önünde yeniden gösteri yaptı. Fransa’nın Nijer ve “Kahrolsun Fransa, kahrolsun ECOWAS!” Göstericilerin ortasında Rusya ve Nijer bayrakları taşıyanlar da vardı.

NİJER’DE NE OLDU?

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

SÜRE DOLDU AMA OPERASYON BAŞLAMADI

Nijer’deki askeri darbenin ardından ECOWAS, 30 Temmuz’da askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u serbest bırakıp göreve dönmesi için 7 gün süre verdi. ECOWAS, bu dönemde taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceğini açıklamasına rağmen, süre sonunda askeri operasyon başlatmadı. Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerini yansıtıyordu.

YAYINLANMIŞ MAKALELER

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine karşı savaş anlamına geleceği konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu