Haber

Kar, yağış, fırtına… Hepsi bir arada!

ANKARA (İGFA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizde Marmara’nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu’nun iç kesimlerinin çok bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin çevreleridir. .

Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanaklar; Yağışların yağışlı diğer yerlerde, Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ve Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman çevreleri, İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusu ile kuvvetli olması bekleniyor. yağış ve yağış. Yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

İç ve doğu kesimlerde don ve don olayıyla birlikte yer yer pus ve sis olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar örtüsü fazla olan eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

KUVVETLİ AĞRI VE RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın kuzeyden ve yer yer güney ve güneybatı ile yurdun güney ve batı kesimlerinden esecek, kuzey yönlerden hafif, kuvvetli ve fırtınalı (60-90 km/km) eseceği tahmin ediliyor. saat) Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ve Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman çevreleri, İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda yoğun yağış ve yer yer yoğun kar yağışı bekleniyor. başta buzlanma ve don olmak üzere yağış nedeniyle ulaşımda aksamalarKar yağışı olan yerlerde yağış gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

Son değerlendirmelere göre; sabah rüzgarından sonra Marmara’nın batısında(Trakya, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa’nın kuzeyi ve batısı, Yalova’nın batısı) Ege’nin batısında(İzmir, Manisa, Aydın batısı) kuzey yönlerden şiddetli rüzgar ve fırtına(60-80 km/h), kısmen İstanbul Avrupa Yakası’nda tam fırtına(80-100 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

Fırtına ile birlikte bölgelerde ulaşımda aksamalar, çatının uçması, ağaç devrilme, kar yağışı gibi aksiliklere karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu