Haber

Hedef Kitleyi İklim Değişikliği Konusunda Duyarlı Hale Getirmeye Yönelik Hükümet İletişim Araçları: Görüşler ve Deneyimler

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de düzenlenen ABU Küresel Medya Kongresi’nde “İklim Değişikliği Konusunda Kitleleri Duyarlılaştıracak Hükümet İletişim Araçları: Görüşler ve Deneyimler” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi’nde Mustafa Al-Rawi’nin moderatörlüğünü yaptığı panele People’s Daily Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı HE Vang Yibiao, Sırbistan Cumhurbaşkanı Medya Danışmanı Suzana Vasiljeviç ve Kosta Rika İletişim Bakanı Jorge Rodriguez Vives katıldı.

Panelde yer almaktan ve küresel iklim krizini meslektaşlarıyla tartışmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen HE Vang Yibiao, People’s Daily gazetesinin iklim kriziyle ilgili yaptığı çalışmalara değindi.

Vang, gazetenin Çin’in kuzeybatısındaki Gansu eyaletindeki çöl sorunu konusunu manşet olarak taşıdığını açıkladı.

İklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan haberleri hatırlatan Vang, “Bugün yenilenebilir enerji geliştirme ve kullanma ölçeğinde Çin dünyada birinci sırada yer alıyor.” dedi.

Vang, Çin’in Siciacuang kentinde yaşayan 78 yaşındaki emekli personelin, hava kirliliğini görüntülemek için 2014 yılından bu yana aynı yerden gökyüzü fotoğrafı çektiğini belirtti.

Çin hükümetinin “mavi gökyüzü” için üç yıllık bir eylem planı başlattığını belirten Vang, kaydedilen görüntülerin her ay karşılaştırıldığını söyledi.

Wang, Çin’in çevreyi korumak için büyük çaba harcadığını da sözlerine ekledi.

Medya aracılığıyla vatandaşların iklim değişikliği konusunda bilinçlendirilmesi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Medya Danışmanı Vasiljeviç, BAE ve Sırbistan’ın iklim değişikliği konusunda birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Yeni değişiklik yasamızı 2021 yılında kabul ettik.” söz konusu.

Bunun öncesinde uzun süredir yaşanabilecek sorunlar konusunda başta medya olmak üzere toplumu bilgilendirmek için çaba sarf edildiğini belirten Vasiljeviç, ülkesinin iklim değişikliği nedeniyle sel ve kuraklıkla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Vasiljeviç, iklim kriziyle ilgili bilgilerin okullardan ve üniversitelerden başladığını, bilim adamlarının medya aracılığıyla toplumu bilgilendirdiğini belirterek, “Enerji tasarrufu amacıyla evlerin pencere ve kapılarının değiştirilmesi konusunda teşvikler sunduk.” Bu kelimeyi kullandı.

Vasiljeviç, Sırbistan’da vatandaşlara hibrit otomobillere yönelmeleri için teşvikler sunulduğunu belirterek, vatandaşların artık bilinçlendiğini ve devlete teklif sunmaya başladığını ekledi.

“İletişim motive eden bir eylemdir”

Kosta Rika İletişim Bakanı Vives de ülkesinin iklim değişikliğine karşı yürüttüğü çalışmalara değinerek, ormansızlaşmanın önlendiğini belirtti.

İletişim ile iklim değişikliği arasında değerli bir bağ olduğunu vurgulayan Vives, “İletişim harekete geçiren bir eylemdir.” İfadesini kullandı.

İletişimin ucuz olduğunu vurgulayan Vives, amacın iklim değişikliğiyle mücadelede bilimi ve toplumu korumak, karar almayı teşvik etmek, bilgilendirmek ve sürdürülebilir bir gelecek için kolektif eyleme geçmek olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu