Ekonomi

Deprem nedeniyle vergi, resim ve harç muafiyet süreleri uzatıldı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle vergi, fotoğraf, harç muafiyet belgeleri ve belgesiz ihracat kredileri için muafiyet süresinin yıl sonuna kadar uzatılmasına karar verildi.

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan İhracat, Transit Ticaret, İhracat Sayılan Satış ve Teslimler ile Döviz Kazandırıcı Hizmet ve Faaliyetlerde Vergi, Fotoğraf ve Harç İstisnası Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. .

Buna göre, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremler nedeniyle merkezi veya üretim tesisleri Hatay Adıyaman’da bulunan vergi, resim, harç muafiyet belgesi/belgesiz ihracat kredisi, Kahramanmaraş, Malatya muafiyetten muaftır. Son kullanma tarihi 31 Aralık 2023 tarihinden önce olan ve ihracat taahhüt hesapları henüz kapatılmamış firmaların vergi, fotoğraf, harç muafiyet belgeleri ile 2023 yılından önce kullanılmayan belgesiz ihracat kredileri için muafiyet süresinin uzatılması uygun görülmüştür. bu maddenin yürürlük tarihi.

Söz konusu süreler, firmaların elektronik ortamda düzenlenen vergi, fotoğraf ve harç muafiyet belgeleri için Bakanlığa başvurması üzerine 31 Aralık 2023 tarihinde Bakanlıkça, belgesiz ihracat kredileri için resen Bakanlıkça ve ilgili banka tarafından verilmektedir. fiziki ortamda düzenlenen vergi, fotoğraf ve harç muafiyet belgeleri için. Uzatıldı (bu tarih dahil).

Ayrıca, merkezi veya üretim tesisi Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya’da olmamakla birlikte, söz konusu illerde muafiyet faaliyeti yürüttüğünü tevsik eden vergi, fotoğraf, harç muafiyet belgeleri bulunan firmaların Bakanlığa başvurmaları şartıyla 31 Aralık 2023 tarihine kadar ve diğer koşulları karşılayın. tebliğ ile belirlenen ek sürelerden yararlanabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu